Aby nám byl kompost ku prospěchu

Aby nám byl kompost ku prospěchu


Řeknete si hnojiště – kompost, no a co. Můžeme tam házet vše, co nás napadne, veškerý biologicky rozložitelný odpad a ona si to pak zahrádka a záhony nějak přeberou. To je však omyl, ke kompostu bychom se měli stavět podobně, jako bychom sázeli nová semena budoucí úrody https://www.hatria.cz/kompost/ .
hromada listí


Co nepatří do kompostu


Výkaly člověka a domácích mazlíčků, tedy zejména koček a psů. Stejně tak biologicky rozložitelné použité papírové pleny. Důvodů je několik, tím hlavním je hygienický požadavek, aby nedocházelo k množení patogenních bakterií a virů v půdě a v ovzduší. Zároveň jsou tyto exkrementy pro kompost nevhodného složení a nepříjemně zapáchají.


Uhelný popel – v malém množství je dřevitý popel žádoucí, ale nikoli uhelný nebo koksový. Špatně se rozkládá a pro užitkové rostliny představuje značnou zátěž.
ohrádka na kompost


Slupky z citrusů – bývají většinou chemicky ošetřené a chemikálie pak kontaminují půdu.


Větve z tújí a tisu – na kompost nepatří jedovaté plody a keře, tedy především túje a tis, což jsou nejrozšířenější okrasné dřeviny na našich zahradách.


Ořechové listí – pro řadu rostlin je toxické a tyto látky pak pokračují do potravního řetězce, tedy především na člověka.


Zbytky masa a kosti – maso v kompostu zahnívá a tvoří se zde nebezpečné patogeny, navíc jej často vyhrabují kočky a může přilákat i zatoulané psy nebo jiné dravce.


Plasty, sklo, ředidla, barvy, chemikálie – k tomuto není třeba nic dodávat, jistě nemá smysl pořizovat si jedovatý a karcinogenní kompost pro pěstování ovoce a zeleniny na vlastní zahradě.


Noviny a časopisy – tiskařská barva je toxická.
zelený odpad


Co je naopak vhodné


Odpady ve formě nezpracovaného ovoce a zeleniny – odřezky, ztvrdlé kusy. Plesnivé a napadené hnilobou však vyhazujeme do komunálního odpadu.


Tvrdý chléb a pečivo – jestliže nemáme jinou možnost se jej zbavit, kompost je pro tento účel vhodný. Pouze plesnivé kusy pečiva sem nepatří.


Zvadlé květiny z vázy – ovšem pouze nejedovaté druhy, např. růže, kopretiny, sedmikrásky, petrklíče. Zapovězené jsou tedy např. tulipány, narcisy, hyacinty, hortenzie.


Tráva ze sekání sekačkou a zelené listy ovocných stromů (kromě ořešáku).


Vaječné skořápky, kávová sedlina, čaj, papírové ubrousky a obaly.


Trus některých malých domácích zvířat, jako jsou králíci, morčata, křečci, činčily.


V omezeném množství dřevěné hobliny a piliny.


Aby nám byl kompost ku prospěchu
3.8 (76.67%)6