Jaké jsou pro vaše miminko nejlepší?

Jaké jsou pro vaše miminko nejlepší?

Již na seznamu do porodnice se jako z hlavních položek objeví plenky. V prvních týdnech jich miminko spotřebuje přibližně 10 denně. Jaké jsou ale lepší? Dnes velice populární jednorázové plenky, nebo klasické látkové? Pojďme si je trošku porovnat.
Jednorázové plenky
Ještě před několika lety o nich neměl nikdo ani tušení a přeci se během krátké doby začaly používat ve velké míře. Jednorázové plenky mají u spousty maminek velkou oblibu a nedají na ně dopustit. A jaké jsou jejich hlavní plusy a mínusy?
bavlněné pleny
·         Jednoduchost – o jednorázové plenky se nemusíte skoro vůbec starat. Jediné na co je potřeba myslet je, včas koupit nové balení. Při přebalování je stačí mít připravené, rozbalit a dvěma „suchým zipy“ zapnout. Použitou plenku pak jednoduše zabalíte a hodíte do koše.
·         Úspora místa – vzhledem k tomu, že jsou zabalené do co nejmenších balíků, jsou poměrně hodně slisované a nezabírají vám tolik místa.
·         Dobrá savost – existuje sice mnoho druhů jednorázových plenek, většina z nich se však pyšní dobrou savostí tekutiny. Vaše děťátko tak zůstane déle v suchu.
·         Prodyšnost – ač se to nezdá, jsou vyrobeny z prodyšných materiálů a dětská pokožka v nich tak může lépe dýchat
 kreslené mimčo
·         Finanční náročnost – Podle odhadů rodina utratí za plenky cca 500 – 1000 Kč za měsíc, což není malá částka a navíc pokud si vezmete, že děti používají plenky cca 2 roky.
·         Chemické látky – většina plenek je napuštěna různými chemickými látkami. Citlivější děti pak mohou mít z určitých druhů opruzeniny.
Látkové pleny
Používají se již spoustu let a jsou ověřené již našimi babičkami. Ještě nedávno už to vypadalo, že jejich používání zcela vymizí, dnes se k nim však spousta maminek vrací a používání jiných si nedokáží představit. V čem tkví jejich kouzlo, ale i nevýhoda?
·         Šetří finance – I když se počáteční investice do látkových plen může zdát vyšší, celkově jsou finančně několikrát méně náročné než ty jednorázové. Pokud už si je pořídíte, vydrží vám na dlouhou dobu.
·         Zdravotní benefit – Tím, že jsou větší, umožňují takzvané široké balení, které napomáhá ke správnému vývoji kyčlí miminka.
·         Neobsahují chemii – Je jasné, že látkové pleny neobsahují žádné chemické látky a neškodí tak vašemu miminku
·         Ekologičnost – tím, že je používáte opakovaně, neškodíte životnímu prostředí
 
·         Pracnost – při používání látkových plen musíte počítat s tím, že vám práce s nimi zabere více času. Chvilku bude trvat, než se je naučíte správně zapínat. Nejvíce práce vás ale čeká s praním a žehlením.