Předpověď počasí s aplikací Storm Radar od amerického úřadu NOAA

Předpověď počasí s aplikací Storm Radar od amerického úřadu NOAA

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru, který mnozí z nás dobře znají pod zkratkou NOAA, vyhodnocuje a zpracovává již desítky let řadu meteorologických údajů. Používá k tomu mimo jiné satelitní síť družic NOAA, jejichž snímky můžete každý den vidět i na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (CHMI).
bouře hurikán
Úřad NOAA nechal vypracovat aplikaci pro operační systém Android, která vás přehledně provede animací satelitních a radarových měření a snímkování. Program vyhodnocuje nejen aktuální stav, ale předpovídá situaci na 6 hodin dopředu. K dispozici jsou povětrnostní situace, monitoring bouřek a blesků, frontální přechody, dešťové a sněhové srážky a bouře, proudění vzduchu a také varování před zemětřesením.
hurikán Matthew

Aplikace pracuje spolehlivě pro libovolné místo na Zemi. Umožňuje v souhrnu:

  • Provádět radarové předpovědi na šest hodin dopředu s využitím moderních vědeckých poznatků a počítačových algoritmů.
  • Zobrazování radarových měření ve vysokém rozlišení, což je důležité pro vývoj srážek a bouřkových kumulonimbů.
  • Předpovídat nebezpečné meteorologické jevy, např. tropické bouře, hurikány, orkány, tornáda a tsunami, vypočítává rychlost větru a předpokládaný vývoj v určené oblasti. Analyzuje příchod bouřkové oblačnosti, vývoj blesků a s bouřkami spojená krupobití.
  • Nastavit sledování teplot, směr a sílu větru, intenzitu sněžení a dešťových srážek.
  • Zobrazit pro určené místo předpověď počasí na 14 dnů dopředu, kde jsou viditelné údaje o oblačnosti, teplotě, větru a srážkách. Nechybí ani východ a západ Slunce na dva dny dopředu.
  • Program vyhodnocuje více míst, která si můžete ukládat mezi oblíbená, a jedním klepnutím ihned zobrazíte vývoj počasí třeba na opačném konci zeměkoule

dopravní letadlo
Program pracuje v českém jazyce, bohužel s malým reklamním bannerem ve spodní části displeje. Je kompletně zdarma a zhruba 5 tisíc lidí jej hodnotilo poměrně kladně známkou 4,1 z pěti možných bodů.