Rakytník – elixír života

Rakytník – elixír života

Rakytník je okrasný keř, který dovede vaší zahradu hezky ozdobit. Jeho řapíkaté, stříbřitě zelené listy lahodí nejednomu oku. Navíc krásně kvete žlutými kvítky, které tvoří krátký bohatý hrozen. Od srpna na tomto keři zrají oranžové, mnohdy až červené, plody, které jsou nejen jedlé, ale také velmi zdravé. Tato vzácná rostlinka pochází původně z Číny, ale od 21. století je hojně pěstovaná také v Asii a Evropě. V Polsku je dokonce chráněná, a v Čechách se pěstuje spíše jako okrasná rostlina, neboť málokdo dovede využít jejích blahodárných účinků. Ovšem rakytník využívali již staří Řekové, kteří si byli velmi vědomi příznivých účinků na jejich zdraví.
keř rakytníku
K čemu se rakytník využívá
·         k povzbuzení organismu
·         zpomaluje stárnutí organismu
·         k léčbě onemocnění plic
·         chrání organismus před volnými radikály
·         používá se jako doplňková přírodní léčba při chemoterapiích
·         snižuje nebezpečí infarktu
·         využívá se při dietách
·         reguluje krevní oběh
·         stimuluje činnost jater
·         léčí žaludeční vředy
·         podporuje imunitní systém
·         stimuluje trávení
·         léčí omrzliny a spáleniny
·         zlepšuje stav kloubů
·         používá se při detoxu organismu
rakytník řešetlákový
Rakytník v sobě ukrývá velmi mnoho vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek, které chrání náš organismus. Při konzumaci jeho plodů se zlepšuje celkový stav organismu a zvyšuje se výkonnost. Pokud však nemáte možnost rakytník pěstovat na vaší zahrádce, a jeho plody tak ochutnávat přímo ze stromku, můžete si ho zakoupit v jakékoliv lékárně v podobě sirupů či doplňkových tobolek.
Plody však nemusíte jíst jenom čerstvé, či si je nasušit do zásoby. Vyrobit si z nich můžete také mnoho lahůdek, například džem, šťávu, sirup, džus, olej, med, čaj, nebo dokonce víno či likér.
Rakytníkový elixír života si můžete dělat v jakékoliv podobě, protože vás vždy nejen velmi povzbudí, ale zažene také vaše zdravotní problémy. Proto si dejte rakytník každý den, i když vás nic netrápí. Využijte ho třeba jako prevenci pro vaše pevné zdraví.